14 neįtikėtinų psichologijos faktų kuriuos galite pritaikyti sau

Dar visai nesenai buvo manoma kad filosofija ir psichologija eina išvien. Psichologija tapo atskira mokslo šaka maždaug 1870 metais. Nuo to laiko mes sužinojome daug įvairiausių dalyku, bet panašu, kad mums jau žinoma informacija yra tik ledkalnio viršūnė.

1. Jei apie savo planus paskelbsite kitiems, šansai juos įgyvendinti sumažėja nes prarandate motyvaciją

Jau prieš beveik 100 metų buvo atlikti tyrimai, kurie parodė kad kalbėjimas apie savo planus su kitais gali būti neigiamas dalykas, kadangi prarandama motyvacija. Manoma, kad taip įvyksta dėl to, kad žmogus patenkina save vien tik kalbėdamas apie savo tikslus.

2. Dauguma žmonių turi mėgstamą dainą dėl to, kad ją asocijuoja su emocionaliu įvykiu savo gyvenime

Puikiai žinoma kad muzika tiesiogiai veikia emocijas. Nesenai atliktame tyrime, kuriame dalyvavo 9 jaunuoliai, buvo nustatyta, kad yra ir atvirkštinis efektas. Na, panašus tuo, kad tam tikri kvapai primena apie praeities įvykius.

3. Muzika veikia pasaulio matymą

Groningeno universitete atliktas tyrimas atskleidė, kad muzika įtakoja suvokimą. Tyrimas ypatingą dėmesį skyrė žmonių gebėjimui matyti laimingus ir nelaimingus veidus klausantis skirtingų muzikos kūrinių. Klausantis ypatingai liūdnos ar laimingos muzikos mūsų pasaulio suvokimas keičiasi.

4. Tyrimai parodė, kad išlaidavimas dėl kitų suteikia daugiau džiaugsmo negu išlaidavimas dėl savęs

Harvardo verslo mokykla nustatė, kad žmonės būna laimingesni tada, kuomet pinigus duoda kitiems. Savaime suprantama, kad tokio rezultato buvo galima tikėtis. Juk per Kalėdas laukiame reakcijos tų, kuriems dovanojame dovanas.

Harvardo verslo mokykla nustatė, kad žmonės būna laimingesni tada, kuomet pinigus duoda kitiems. Savaime suprantama, kad tokio rezultato buvo galima tikėtis. Juk per Kalėdas laukiame reakcijos tų, kuriems dovanojame dovanas.

5. Pinigų leidimas naujoms patirtims suteikia daugiau laimės negu pinigų leidimas fiziniams dalykams

Laimė yra vienas populiariausių tyrinėjamų dalykų moksle apie emocinį gerbūvį. Kažkodėl žmonės leidžia pinigus daiktams vietoj to, kad vyktų atostogų ar nueitų į koncertą.

6. Vaikai turi kur kas daugiau sutrikimų ir jaučia nerimą

Maždaug 49 procentai planetos gyventojų kenčia arba kentėjo nuo nerimo bei depresijos. Tiesą sakant, panašu, kad ši problema tampa globaliu reiškiniu, o žmonių, kenčiančių nuo šio sutrikimo skaičius didėja kasmet. Manoma, kad dėl to kaltas dažnesnis persikėlimas iš vienos gyvenamosios vietos į kitą, mažiau bendravimo tarpusavyje, darbų kaita, mažiau santuokų, bei gyvenimas be partnerio.

7. Buvo įrodyta, kad tam tikri religiniai veiksmai kaip malda ir mišių lankymas yra susiję su mažesniu psichologiniu stresu

The American Psychiatric Publishing Textbook of Mood Disorders aptaria keletą tyrimų kurie demonstruoja, kaip religingi žmonės linkę mažiau sirgti depresija ar kitais psichologiniais sutrikimais.

8. Nors pinigai gali nupirkti kažkiek laimės, pasiekus tam tikrą ribą pinigai praranda savo vertę

2008 ir 2009 metais atliktas tyrimas teigė, kad yra du laimės tipas – emocinis gerbūvis (laimė diena iš dienos) bei bendras viso gyvenimo įvertinimas. Kuo daugiau pinigų turėjo žmonės, tuo didesnis buvo jų „gyvenimo įvertinimas“. Kitą vertus, jeigu per metus uždirbama 65 tūkstančiai eurų, papildomi pinigai nebeduoda vertės.

9. Jeigu jus sups laimingi žmonės, laimingesnis būsite ir jūs

Ne kartą teko būti situacijoje, kuomet pradedate juoktis dėl kito žmogaus užkrečiamo juoko. Tyrimai rodo, kad tiek stresas, tiek laimė yra užkrečiami, o buvimas kartu su žmonėmis kurie yra linkę ties vienu ar kitu turi įtakos mūsų pačių gyvenime.

10. Žmonės tarp 18 ir 33 metų patiria didžiausią stresą. Sulaukus 33 metų streso lygis pradeda mažėti

Pasak streso Amerikoje apklausos, atliktos 2012 metais, didžiausią stresą patiria žmonės nuo 18 iki 33 metų, o šiuo laikotarpiu kiekvienais metais streso lygis tik auga.

11. Jei pavyksta apgauti save, kad gerai išsimiegojote, nors taip ir nėra, padeda

Visiems teko būti situacijoje, kuomet norisi papildomo miego. Journal of Experimental Psychology paskelbė, kad tyrimo metu pacientai, kuriems buvo pasakyta, kad jie buvo REM būsenoje ilgiau atliko paskirtas užduotis geriau. Toks miegas buvo pavadintas „placebo miegu“.

12. Protingi žmonės linkę save nuvertinti, o kvaili žmonės yra linkę galvoti apie save geriau

Tai vadinama Dunning Kruger efektu. Kai kurie žmonės be įgūdžių pervertina savo galimybes. Kitą vertus, kai kurie gabūs žmonės dažnai nuvertina savo gebėjimus, manydami, kad kas lengva jiems, lengva ir kitiems.

13. Jei prisimenate praeities įvykį, jūs prisimenate ne patį įvykį, bet tą momentą, kada paskutinį kartą prisiminėte tą įvykį

Vienas įdomus faktas apie smegenis – kiekvieną kartą pasirodžius prisiminimui, mes jį šiek tiek pakeičiame. Norwestern Medicine neseniai atliktas tyrimas parodė, kad ilgainiui atgaminti tie patys prisiminimai tampa ne tokie tikslūs.

14. Sprendimai yra racionalesni jeigu jie priimami užsienio kalba

houmerio smegenys

Čikagos universiteto atliktas tyrimas tarp amerikiečių ir korėjiečių parodė, kad mąstant kita negu gimtoji kalba sumažina klaidos tikimybę.

Įvertinkite
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments
0
Mums svarbi jūsų nuomonė šia tema, pakomentuokite.x