10 gąsdinančių faktų apie plastiko taršą kuriuos privalote žinoti

plastikas ir jo atliekos

Plastikas yra siaubingas mūsų planetai. David Attenborough kartu su „Blue Planet II“ komanda pristatė šią problemą. Nuostabu, kad apie tai dabar girdime nuolat.

Valstybės ir miestai visame pasaulyje pradeda drausti naudoti plastiką, o vienkartinio plastiko naudojimo skaičiai mažiausi per visą žmonijos istoriją.

Tokios parduotuvės kaip Iceland ar IKEA jau nutarė visiškai atsisakyti plastiko ir tai nutiks po kelerių metų. Plastikiniai šiaudeliai bei stalo įrankiai kai kur taip pat laikomi teisės pažeidimais, o kai kuriose valstybėse plastikinis maišelis jums gali reikšti kelionę į kalėjimą.

Vyriausybės ir organizacijos prisideda prie plastiko mažinimo ir geresnės aplinkos užtikrinimo. Kitą vertus, paprasti žmonės nėra taip gerai susipažinę su šia problema. Būtina žinoti apie tai, kodėl plastiko reikia atsisakyti.

Štai 10 faktų apie plastiką kurie nėra taip gerai žinomi.

1. Per paskutinius 50 metų plastiko gamyba padvigubėjo

Kaip skelbia World Economics Forum, didžiausi pasaulio plastiko gamintojai planuoja savo produkciją padidinti maždaug trečdaliu per ateinančius kelis metus, nepaisant vyriausybinių ar kitų organizacijų prieštaravimų.

1974 metais vienas gyventojas per metus panaudodavo maždaug du kilogramus plastiko. Šiandien, šis skaičius išaugo iki 43 kilogramų ir panašu kad jis tik didės.

Jeigu plastiko naudojimo kiekis ir toliau augs tokiu tempu, 2050 metais pasaulyje bus apie 12 milijardų metrinių tonų plastiko atliekų.

2. Nuo 1950 metų pasaulyje buvo pagaminta apie 8.3 milijardo tonų plastiko

Pasak the Guardian, nuo 1950 metų pasaulyje buvo pagaminta apie 8.3 milijardo tonų plastiko. Šis skaičius prilygsta 800 tūkstančių Eifelio bokštų.

Taip pat verta paminėti, kad tik 9 procentai plastiko buvo perdirbti.

3. Kai kur plastiko naudojimas jau yra nelegalus

2017 metais Kenija priėmė vieną iš griežčiausių įstatymų prieš plastikinių maišelių naudojimą. Šalies gyventojai, kurie gamina, parduoda, ar naudoja tokius maišelius rizikuoja gauti 4 metus nelaisvės arba 40 tūkstančių dolerių baudą.

Kitos šalys, kurios uždraudė, dalinai uždraudė, ar įvedė plastikinių maišelių mokestį, yra Prancūzija, Kinija, Ruanda, bei Italija.

4. 73 procentai paplūdimio šiukšlių yra plastikas

Pasak National Geographic, 73 procentai šiukšlių paplūdimiuose yra plastikas. Tai buteliai, butelių kamštukai, vyniojamasis popierius maistui, cigarečių filtrai, maišeliai, bei polistereno tara.

5. Pasaulyje per minutę nuperkama apie vienas milijonas plastikinių butelių

The Guardian pranešė kad pasaulyje kiekvieną minutę nuperkama apie 1 milijonas plastikinių butelių. Skaičius turėtų išaugti 20 procentų iki 2021 metų.

Pasak to paties pranešimo, 2016 metais pasaulyje buvo nupirkta virš 480 milijardų butelių. Maždaug 180 milijardų daugiau negu kad prieš 10 metų.

Be to, mažiau nei pusė šių butelių buvo perdirbti, o tik 7 procentai paversti naujais buteliais. Didžioji dalis tapo šiukšlėmis.

6. Pasaulyje kiekvieną minutę yra naudojama maždaug 2 milijonai plastikinių maišelių

Nors skaičiai atrodo neįtikėtini, Ecowatch teigia, kad kiekvienas metais pasaulyje utilizuojama tarp 500 milijardų ir trilijono plastikinių maišelių.

Niujorko gyventojai kiekvienais metais utilizuoja 23 milijardus plastikinių maišelių.

Draudimai šalyse kurios priėmė tokį įstatymą jau rodo teigiamą rezultatą. Jungtinėje Karalystėje 2015 metais įvestas papildomas 5 centų mokestis padėjo sumažinti plastikinių maišelių naudojimą 83 procentais.

Nors Britanija vis dar pagamina 1,3 milijardo plastikinių maišelių per metus, Vyriausybės pranešime 2017 metų pavasarį buvo nurodyta, kad pastebimas ryškus progresas kovojant su problema.

plastiko savartynas
Flickr: Alan Levine

7. Tik 10 upių perneša 90 procentų plastiko, kuris atsiduria vandenynuose

Pasak World Economic Forum tyrėjų, 10 upių, esančių Afrikoje ir Azijoje, perneša 90 procentų plastiko, kuris vėliau atsiduria vandenynuose.

8 upės yra Azijoje. Indas, Geltonoji, Hai He, Gangas, Perlas, Amūras, Jangdzė, bei Mekongas. 2 upės Afrikoje yra Nilas ir Nigeris.

WEF pridūrė, kad visas upes sieja tai, jog jų gyvenamosiose teritorijose yra milžiniškas užterštumas bei prasta šiukšlių valdymo sistema.

8. Plastikas kiekvienais metais nužudo 1,1 milijono jūrinių paukščių ir gyvūnų

Pasak Jungtinių Tautų, plastiko prarijimas kasmet nužudo 1 milijonų jūrinių paukščių ir 100 tūkstančių gyvūnų.

Be to, manoma, kad 90 procentų visų šių gyvūnų savo skrandyje turi plastiko dalelių. Vandenyje esantis plastikas yra į smulkias dalis, kurias vėliau praryja žuvis ir kiti jūros gyviai.

Plimuto universiteto tyrinėtojai nustatė, kad apie 700 rūšių gresia išnykimas.

9. Per metus vienas žmogus vidutiniškai suvalgo 70 tūkstančių mikroplastikų

Environmental Pollution paskelbtas tyrimas teigia, kad kiekvieno valgio metu mes suvartojame apie 100 mikroplastiko dalelių.

10. Vidutiniškai, vienas plastikinis maišelis yra naudojamas… 12 minučių

Teisingai. Vienas maišelis įprastai naudojamas apie 12 minučių, o irimo procesas gali užtrukti iki tūkstančio metų.

Įvertinkite
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments
0
Mums svarbi jūsų nuomonė šia tema, pakomentuokite.x