10 svarbiausių pasaulio upių

Sepiko upė

Sepiko upė

Ilgiausia Naujosios Gvinėjos salų upė. Išteka iš Viktoro Emanuelio kalnų ruožo ir įteka į centrinės Papua Naujosios Gvinėjos aukštumas. Didžioji upės dalis, visai kaip garsioji Amazonė, yra išraižyta daugybės vingių, o vanduo išpustomas į Bismarko jūrą. Skirtingai nuo kitų didžiųjų upių, Sepiko upė neturi deltos, tačiau įteka tiesiai į jūrą. Upės ilgis – 1126km. Aplink upę nėra jokių gyvenamųjų vietų. Palei upę yra įsikūrusios gentys, išlaikiusios senovines tradicijas ir papročius. Tai viena iš paskutiniųjų žmonių nepaliestų vietų.

Misisipė

Misisipė

3760km ilgio Misisipės upė yra ilgiausia upių sistema Jungtinėse Amerikos Valstijose ir visoje Š. Amerikoje. Upė prasideda Itaskos ežere, o ištuštėja į pietus nuo Naujojo Orleano, prie Meksikos įlankos. Su visais savo intakais upė drėkina daugiau net 31 valstiją. Nuo 1820m. Misisipėje pradėjo plaukioja prekybiniai garlaiviai, kuria plukdė medvilnę, medieną ir maistą. Kuomet 1880m.buvo pastatyti geležinkeliai, garlaivių ženkliai sumažėjo, nors jie vis dar plaukiojo iki 1920m.

Volga

Volga

Ilgiausia Europos ir viena svarbiausių upių Rusijoje. 20 didžiausių Rusijos miestų yra įsikūrę prie šios upės, įskaitant ir Maskvą. Upė prasideda šiaurės vakarų Maskvoje esančiuose Valday kalvose, kurių aukštis siekia 225m., ir tęsiasi dar 3645km iki Kaspijos jūros. Volga labai svarbi Rusijos laivybai ir transportui, nors kiekvienais metais didžioji upės dalis užšąla trejiems mėnesiams.

Zambezės upė

Zambezės upė

3540km ilgio upė yra ketvirta ilgiausiai upė Afrikoje. Upė prasideda šiaurės vakarų Zambijos juodosiose pelkėse ir tęsiasi per Angolą, palei Namibijos, Botsvanos ir Zambijos sienas iki Mozambiko, kur upė suteka į Indijos vandenyną. Nuostabiausias Zambezės upės reginys – nuostabusis Viktorijos krioklys.

Mekongo upė

Mekongo upė

Tai 12 ilgiausia upė pasaulyje, kurios ilgis siekia 4350km. Upė prasideda Tibeto plokščiakalnyje ir teka per Kinijos Junano provinciją, Birmą, Laosą, Tailandą, Kambodžą ir Vietnamą. Upėje sunku orientuotis dėl ekstremalių sezoninių srovių pakitimų, slenksčių ir krioklių. Mekongo upės baseinas yra praturtintas biologine įvairove, kuri lenkia net Amazonę. Nuo pirmosios Kinijos užtvankos pastatymo, daugybę rūšių tapo nykstančiomis, pavyzdžiui, Mekongo delfinai ar lamantinai.

Gangas

Gangas

2510km ilgio Gangas prasideda vakariniuose Himalajuose, Indijoje ir suteka į Sunderbano deltą, esančią Bengalo įlankoje. Ilgą laiką ši upė buvo laikoma šventąja induizmo upe ir buvo garbinama kaip induizmo deivė Ganga. Ši upė svarbi ir dėl istorinių detalių: daugybė buvusių provincijų ar imperijos sostinių gyvavo prie Gango krantų. Ji taip pat paskelbta Nacionaline Indijos upe.

Dunojus

Dunojus

Viena iš reikšmingiausių Europos upių, antra pagal dydį upė žemyne po Volgos. Dunojus ilgą laika buvo Romos imperijos sienų saugotojas, o šiandien skalauja 10 Europos šalių krantus. Upė prasideda Juodosiose miškuose Vokietijoje ir teka į rytus 2850km, pro keturias sostines, kol galiausiai suteka į Juodąją jūrą. Svarbus prekybinis vandens tinklų Europoje.

Jangdzės upė

Jangdzės upė

Tai ilgiausia upė Kinijoje ir trečia pagal ilgį upė visame pasaulyje. Jos ilgis apie 6300km, o prasideda ji rytinuose Tibeto plokščiakalnių ledynuose. Ji teka per nuostabaus grožio Jangdzės tarpeklį, žinoma dėl savo natūralaus grožio ir suteka į Rytų Kinijos jūrą. Viena iš upės užtvankų, dar vadinama Trejų tarpeklių užtvanka, yra didžiausia hidroelektrinė stotis pasaulyje. Ši upė viena iš labiausiai „užimtų“ pasaulyje. Per ją vyksta komerciniai užsakymai, transportuojami įvairūs kroviniai, pavyzdžiui, anglis, jau pagamintos prekės, plukdomi keleiviai. Upe taip pat vyksta kruizai.

Nilas

Nilas

Bene ilgiausia pasaulio upė, besitęsianti 6650km nuo rytų Afrikos iki pat Viduržiemio jūros. Nilas turi du pagrindinius intakus – Baltąjį ir Mėlynąjį Nilą. Baltasis Nilas prasideda Didžiųjų ežerų regione centrinėje Afrikoje, o Mėlynasis Nilas – Tanos ežere, Etiopijoje. Upė suvaidino reikšmingą vaidmenį senosios Egipto civilizacijos vystymosi istorijoje. Dumblas iš Nilo padarė žemę itin derlingą, nes upė kasmet išsiliedavo, o egiptiečiai galėjo auginti kviečius ir kitas kultūras. Nilas taip pat buvo svarbus Egipto civilizacijos dvasiniame gyvenime.

Amazonės upė

Amazonės upė

Viena iš ilgiausių upių pasaulyje, kurios ilgis siekia 6400km. Upės išmetamo vandens tūris sudaro net penktadalį viso vandens kiekio pasaulyje. Amazonė ir jos intakai teka per Peru, Boliviją, Venesuelą, Kolumbiją, Ekvadorą ir Braziliją, kol galiausiai suteka į Atlanto vandenyną. Amazonėje yra daugiau nei 3tūkst. žuvų rūšių ir vis dar atrandamos naujos. Kartu su Orinoko upe, tai yra Amazonės upės delfinų (didžiausių delfinų pasaulyje, kurie užauga iki 2,6m ilgio), veisimosi pagrindinė vieta. Amazonė garsėja pavojingomis žuvimis – piranijomis. Tai viena iš kelių žuvų rūšių, kurios puola žmones.

Įvertinkite
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments
0
Mums svarbi jūsų nuomonė šia tema, pakomentuokite.x