10 ilgiausių pasaulio upių

1. Nilas – 6650km

Nilas

Viena iš ilgiausių pasaulio upių (kartais mokslininkai nesutaria, ar Nilas ilgesnis uz Amazonę). Ji teka per Egiptą, pietų Sudaną, Ugandą ir Etiopiją. Šioms šalims Nilas labai svarbus. Štai Ugandą Nilas aprūpina energija bei išsaugo Egipto žemių derlingumą.

2. Amazonė – 6400km

Amazonė

Tai viena iš labiausiai vandeniu praturtintu upiu, kuri teka Pietų Amerikoje. Kai kurie šaltiniai teigia, jog tai ilgiausia upė pasaulyje. Peru, Brazilija, Bolivija, Kolumbija ir Ekvadoras – šalys, per kurias teka Amazonė. Be to, upė perneša daugiau nei penktadalį viso gėlo vandens pasaulyje. Lietinguoju sezonu jos plotis siekia 40km.

3. Jangdzė – 6300km

Jangdzė

Mėlynoji upė (Jangdzė)tekanti Kinijoje yra ilgiausia upė visoje Azijoje. Upė taip pat nubrėžia liniją tarp pietų ir šiaurės Kinijos. Jangdzė yra svarbi susisiekimo priemonė tarp centrinės Kinijos ir pakrančių.

4. Misisipė – 6275km

Misisipė

Tai ilgiausia upė Š. Amerikoje, labiausiai žinoma dėl savo sudėtingos tarties. Upė teka per daugelį valstijų ir per tokius miestus kaip Naujasis Orleanas ar Memfis.

5. Jenisėjus – 5539km

Jenisėjus

Penktoji pagal ilgį upėpasaulyje. Labiau vandeniu praturtinta upė Rusijoje. Dėka daugybės išsišakojimų, upė apima didelę dalį Sibiro. Didžiausias miestas, per kurį teka upė – Krasnojarskas.

6. Huanghė (Geltonoji upė) – 5464km

Huanghė

Antra ilgiausia upė Kinijoje. Dėl savo staigumo ir judrumo, upė neretai vadinama ‘’Kinijos civilizacijos lopšiu’’, “palaiminimu iš rojaus”, tačiau iš neigiamos pusės ji “pravardžiuojama” “Kinijos liūdesiu” ar “velniu”.

7. Ob – Irtysh – 5410km

Ob – Irtysh

Septinta pagal ilgį upė Rusijoje. Tai ilgiausia upė, kuri teka tik Rusijos teritorijoje. Novosibirskas – didžiausias miestas, per kurį teka Ob, kuri dar vadinama riba tarp Europos ir Azijos.

8. Parana (Rio de Plata) – 4880km

Parana

Antra ilgiausia upė P. Amerikoje, kuri teka per Braziliją, Paragvajų ir Argentiną. Paranos ištakos prasideda tarp Brazilijos ir Paragvajaus, be to, upė tarsi siena tarp Argentinos ir Paragvajaus.

9. Kongas – 4700km

Kongas

Vienas iš svarbiausių laivybos maršrutų centrinėje Afrikoje. Vis dėlto, plaukimas šia upe yra neįmanomas dėl daugybės upės slenksčių ir krioklių.

10. Amūras – 4444km

Amūras

Upės ištakos prasidea Rytų Europoje, dalyje, kuria skiria Kiniją nuo Rusijos. Upė praeityje turėjo itin didelę reikšmę šių supervalstybių santykiams.

Įvertinkite
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments
0
Mums svarbi jūsų nuomonė šia tema, pakomentuokite.x