10 gražiausių Europos religinių pastatų

Šv. Bazilijaus katedra Maskvoje

Šv Bazilijaus katedra Maskvoje

Ivano Rūsčiojo įsakymu pastatyta katedra buvo skirta paminėti sėkmingą karinę kampaniją pries totorius – mongolus Kazanės mieste, 1552m. Šv. Bazilijaus katedra buvo suprojektuota ir pastatyta tarp 1555m. ir 1561m. Legenda byloja, kad Ivanas Rūstutis apakino architektą, kuomet pastatas buvo pastatytas, dėl to, jog šis niekada negalėtų pastatyti nieko gražesnio. Vis dėlto, yra įrašų, jog architektas pastatė dar vieną katedrą Vladimirui, todėl istorijos lieka istorijomis. Pastatyta ant Raudonosios aikštės krašto Maskvoje, Šv. Bazilijaus katedra yra be galo spalvingas statinys, sudarytas iš 9 skirtingų koplyčių, kurių kiekviena simbolizuoja sėkmingą Kazanės puolimą. 1588m. devintoji koplyčia buvo ištiesinta tarp kitų aštuonių. Dėl to katedra iš viršaus primena aštuonkampę žvaigdžę. Šis vienas iš populiariausių ir gražiausių Maskvos objektų vos netapo bolševikinio režimo auka. Stalinas buvo uždaręs bažnyčią, išlydęs jos varpus ir jau buvo paruošęs planą jos nugriovimui, kad palengvintų paradų ir transporto priemonių judėjimą aikštėje. Dėka drąsaus architekto P. Baranovsky, kuris išgirdęs tokį įsakymą, pagrasino Stalinui, kad nusižudysiąs ir privertė šį persigalvoti. Šios katedros vidaus interjeras nėra toks įspūdingas kaip išorėje, kur gausu mažų koplytėlių, ir siaurų koridorių su spalvingomis, subtiliomis gėlių spalvomis.

Šv Bazilijaus katedra Maskvoje

Sagrada Familia (Šv. Šeimynos bažnyčia) Barselonoje, Ispanija

Sagrada Familia

Suprojektuota žymaus archiktekto Antonio Gaudi, Sagrada Familia yra Romos katalikų katedra Barselonoje, kuris vis dar yra rekonstruojama. Katedros darbai prasidėjo dar 1882m., o pats A. Gaudi prie jos dirbo net 40m. iki pat savo mirties 1926m. Šv. Šeimynos bažnyčia turi 18 didžiulių bokštų, iš kurių 12 simbolizuoja apaštalus, 4 – evangelistus, Mergelę Mariją, o pats aukščiausias – Jėzų Kristų (po užbaigimo ant jo bus montojuomas didžiulis kryžius). Bažnyčios aukštis sieks 170m, vienu metro žemesnė nei šalia stovinti kalva, nes Gaudis tikėjo, jog jo kūryba negali būti aukštesnė už Dievo. Bažnyčia turės tris fasadus – į gimtuosius rytus, šlovinguosius pietus ir aistringuosius vakarus. Nors atrodo, kad projektas vyksta labai lėtai, mokslininkai dar XXa. Prad. teigė, jog bažnyčia statymas užtruks dar kelis šimtus metų. Dėka šiuolaikinių technologijų, galime tikėtis pamatyti šio didingo kūrinio užbaigtuves.

Sagrada Familia

Notre Dame, Paryžius, Prancūzija

Notre Dame

Tai viena iš žymiausių katedrų pasaulyje, ypač dėl rašytojo V. Hugo kūrybos – “Paryžiaus katedros kupriaus”. Neretai šis pastatas vadinamas puikiausiu prancūziškojo gotikizmo architektūros pavyzdžiu. Katedros statybos prasidėjo 1163m., po to kai vyskupas Maurice de Sully nusprendė, jog tuometinė katedra neverta savo rolės. Per savo ilgą gyvavimo laikotarpį, daugelis archiktetų dirbo prie šio projekto – tai liudija įvairūs stiliai, prie vakarinių fasadų ir bokštų. Po masinių hugenotų žudynių 1548m. ir per Prancūzijos revoliuciją 1793m., Notre Damus buvo atstatytas daugybę kartų, o atkūrimo programa prasidėjo 1991m. ir vis dar tęsiasi, nes valymas ir senų skulptūrų restauravimas yra labai subtilus procesas.

Notre Dame

Hagia Sophia katedra, Stambulas, Turkija

Hagia Sophia katedra

Buvusi patriarchalinė bazilika, mečetė, o dabar muziejus, Hagia Sophia yra vienas iš didingiausių kadanors pastatytų architektūrinių pastatų. Pastatyta tarp 532m. ir 537m. kaip bažnyčia ir šventų reliktų saugykla Bizantijos imperatoriaus Justiniano įsakymu, Hagia Sophia buvo patriarchalinė Konstantinopolio bažnyčia ir religinė žemė rytų Ortodoksų pasauliui beveik tūkstantį metų. Po Konstantinopolio griūties 1453m., osmanai pradėjo šią šventą vietą perdaryti į mečetę, pašalindami varpus, altorius, ikonas ir relikvijas, jas pakeisdami freskomis ir turkiškomis mozaikomis. 500 metų tai buvo pagrindinė Osmanų imperijos mečetė, kuri, galima sakyti, atstovavo visas Turkijos teritorijoje stovinčias mečetes, kol 1935m. didysis reformatorius Mustafa Kemal Ataturkas nusprendė uždaryti šią mečetę ir įrengti muziejų. Daugiau nei tūkstantį metų ši katedra buvo didžiausia pasaulyje ir simbolizavo Bizantijos imperijos architektūros didybę.

Vinčesterio katedra, Anglija

Vinčesterio katedra

Skirta šventąjai trejybei – Šv. Pauliui, Šv. Petrui ir Swithun, ši katedra yra didžiausia Anglijoje ir viena didžiausių gotikinių katedrų Europoje. Vinčesterio katedra yra labai populiari turistų tarpe, kurie čia atvyksta aplankyti didžios anglų rašytojos Jane Austin kapo, kuris yra įrengtas šiauriniame navos praėjime. Tai vienas iš įspūdingiausių statinių Anglijoje, kupinas šventų vietų, kuriose palaidota daug Saksonijos karalių, tokių kaip Viljamas Užkariautojas ir jo sūnus Viljamas II.

Vinčesterio katedra

Šv. Savos katedra, Belgradas, Serbija

Šv. Savos katedra

Tai didžiausia ortodoksų bažnyčia pasaulyje, veikianti mūsų dienomis. Tai paminklas Šv. Savai, Serbijos stačiatikių bažnyčios įkūrėjui ir svarbiam Serbijos istorijos veikėjui. Katedra pastatyta Vracar plynaukštėje, kur manoma, Sinanas Paša sudegino Šv. Savos palaikus 1595m. Darbas katedroje prasidėjo 1935m. gegužę, po daugybės problemų dėl projekto atgaivinimo, tačiau del II P.K. pradžios ir Raudonosios Armijos okupacijos, pastatas buvo užbaigtas 2004m. Pastato struktūra užbaigta, tačiau viduje dar liko daug darbų. Katedra yra 82m aukščio ir puikiai matoma iš bet kokios miesto dalies.

Šv. Savos katedra

Cologne katedra, Cologne, Vokietija

Cologne katedra

Šis neįtikėtino grožio meno šedevras yra vienas iš populiariausių paminklų Vokietijoje. Ši katedra taipogi yra viena iš didžiausių pasaulyje, o tarp 1880m. ir 1884m. ji buvo aukščiausia struktūra visame pasaulyje, pries Vašingtono paminklą užbaigimą, o vėliau Eifelio bokštą. Ją lenkia tik Ulmo katedra, todėl pagal aukštį ši katedra užima antrąją vietą pasaulyje – jos aukštis net 157m. Šios įspūdingos gotikinės bažnyčios darbai prasidėjo 1248m., tačiau jai užbaigti prireikė dar 600m, iki 1880m. Per II P.K bažnyčiai teko atlaikyti 14 bombardavimų iš viršaus, tačiau ji liko stovėti. Daugelis mane, jog tai dangiškas stebuklas, tačiau tiesa ta, kad sąjungininkai norėjo išlaikyti katedrą nepažeistą, nes ji padėjo susekti ryšį apie kitus vokiečių puolamus taikinius.

Cologne katedra

di Santa Maria del Fiore bazilika, Florencija, Italija

di Santa Maria del Fiore bazilika

Suprojektuota taip, kad būtų didžiausia katedra pasaulyje, Santa Maria del Fiore savo dydžiu pranoksta tik Šv. Petro katedrą Vatikane, Šv. Pauliaus katedrą Londone ir Milano katedrą. Ją projektavo Arnolfo di Cambio 1296m., ir pradžioje šios katedros vizija buvo turėti gražesnę šventą vietą Florencijoje nei Sienoje ar Pizoje. Kuomet jos statybos darbai buvo užbaigti, ji tapo didžiausia katedra Europoje, galinti priimti net 30,000 krikščionių. Svarbiausi šios bazilikos elementai – 42m aukščio kupolas ir fasadas, vėliau pripažintas kaip vienas iš gražiausių pasaulyje. Jos sienos padengtos baltos, žalios ir raudonos spalvos marmuru. Per savo istoriją, Santa Maria del Fiore buvo surengta Florencijos taryba, čia buvo klausomasi Girolamo Savonarola paskaitų bei stebimas Giuliano de Medici nužudymas.

di Santa Maria del Fiore bazilika

Sevilijos katedra, Sevilija, Ispanija

Sevilijos katedra

Oficiaiai žinoma kaip Catedral de Santa Maria de la Sede, Sevilijos katedra yra didžiausia Romos – katalikų katedra pasaulyje ir taip pat didžiausias Gotikinis viduramžių religijos statinys. Statybų procesas prasidėjo 1402m., kur kadaise stovėjo Almohad mečetė, ir buvo vilkinamas iki pat 16a. Vidinis interjeras toks pats nuostabus kaip ir išorinis, pagrindinis jo altorius laikomas didžiausiu pasaulyjo, o nava – didžiausia visoje Ispanijoje. Ją puošia daugybė auksinių dekoracijų, religinių papuošalų, paveikslų, skulptūrų ir gotikinių raižinių, kuriose vaizduojamas Kristaus gyvenimo akimirkos. Čia taip pat galite rasti K. Kolumbo kapą.

Sevilijos katedra

Nidaros katedra, Tronheimas, Norvegija

Nidaros katedra

Be jokių abejonių, gražiausia katedra ne tik Norvegijoje, bet ir visame Skandinavijos pusiasalyje. Nidaros katedra buvo svarbi vieta piligrimams, keliaujantiems iš visos Š. Europos, kuomet pastatas buvo pradėtas statyti 1070m. Katedra pastatyta ant karaliaus Olavo Haraldsono kapo, kuris buvo paskelbtas šventuoju, praėjums penkioms dienoms nuo jo mirties. Katedros stilius – romaninis ir gotikinis, tačiau dabartinis pastatas keletą kartų buvo perstatytas, kuomet beveik sudegė iki pamatų 1708m. Atkūrimo procesas buvo užbaigtas 2001m. Per visus metus Nidaros katedra patyrė daug karūnavimų, iš kurių paskutinis įvyko 1906m. Ši vieta taip pat yra viena iš lankomiausių vietų Norvegijoje.

Nidaros katedra

Įvertinkite
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
View all comments
0
Mums svarbi jūsų nuomonė šia tema, pakomentuokite.x